Senaste resultat
Nyheter från föreningen
DUBBELMATCH + HALLOWEEN I HALLEN 👻
Idag, 07:00
Nyhet! Gästtränare på vår Skillscamp!
15 okt
DUBBELFEST I TYRESÖHALLEN!
5 okt
Innebandyskolan Mix börjar snart
3 okt
Är du vår nästa klubbpartner?
2 okt
Hallvärdar och sekretariatansvar
24 sep, 08:00 0 kommentarer
Hej föräldrar,
Här kommer bemanningsschema och information om hallansvar samt bemanningsschema för sekretariatet under våra hemmamatcher den här terminen.
Vi har försökt göra ett så rättvist schema som möjligt. Alla spelare har blivit tilldelade minst ett pass var. Någon/ några har fått fler pass den här terminen men vi vet också att vi i vår kommer att behöva vara hallvärdar i Strandhallen igen. Schemat för vårens hallvärdar i Strandhallen görs av kansliet och kommer troligen ut närmare terminens slut. Så fort vi får tiderna för detta återkommer vi med ett nytt bemanningsschema.
Kan du inte ditt tilldelade pass får du själv ansvara för att byta med någon i laget.
Hallvärdar i Strandhallen
Den 29 november är det P15 som är hallvärdar i Strandhallen. Som hallvärdar tar vi hand om cafeteria och ser till att det ser snyggt ut i hallen. Vi lagföräldrar kommer att se till att nycklar hämtas samt göra de inköp som behövs. Vill någon/ några baka till detta tillfälle så tas det tacksamt emot. Alla pengar vi får in i Strandhallen går till killarnas lagkassa.
Om cafeterian:
Laget ansvarar själva för inköp och bakning. Utbudet kan exempelvis vara kaffe, dricka, fikabröd, toast samt lite frukt. All utrustning/kökstillbehör finns i TTIBK:s förråd i Strandhallen och skall ställas tillbaka när dagen är slut. Nyckel till Strandhallens café och förråd hämtas på kansliet.
Om ansvaret som hallvärdar:
Laget ansvarar för städning av läktare, cafeteria och omklädningsrum samt att hallen ser snygg ut. Toaletternas soppåsar + övriga sopsäckar ska slängas och bytas ut (respektive lag ansvarar för inköp av sopsäckar, små påsar till toaletterna finns dock i vårt förråd). I Strandhallen slänger ni soporna vid skolmatsalen. Glöm ej att låsa hallen efter er!
OBS! Sista spelande hemmalag ansvarar för ansvarar för att ta ned sargen.
Hallvärdar i Tyresöhallen
Tillsammans med P14 har vi ansvar för att bemanna Tyresöhallen vid tre av Herrarnas hemmamatcher.
Samtliga av dessa ansvarsområden ska bemannas av vuxna men självklart är det roligt om även killarna vill vara med och hjälpa till.
Ansvarsområden:
- Cafeteria – bemannas av 3 personer under match.
- Entré – bemannas av 2 personer som tar betalt enligt prislista innan och under första delen av matchen samt hanterar listor för säsongskort.
- Sargvakter – två personer per sarghörna (minst 12 år). De hjälper till att rätta till sargen, torka golvet vid behov och är delaktiga i introt med flaggor och lyspuckar. Är det vuxna i hörnen räcker det med 1 per hörn dom vuxna får så klart sitta med sitt barn.
- Klocka – En person som har hand om klockan i sekretariatet om behovet finns.
Viktigt att tänka på:
- Samling 1,5 timme innan match för förberedelser.
- Inför match: bygga sarg, ställa ut stolar till sargvakter/avbytare/utvisningsbås samt förbereda cafeterian.
- Efter match: grovstäda läktaren, plocka undan i cafeterian m.m. (se instruktioner i cafeterian)
//Lagföräldrarna genom Jenny
Hallvärdar - TTIBK P15 | |||
Datum | Tid | Plats | Namn |
26-okt | 15:00-18:00 | Tyresöhallen | Vilhelm E, Elliot, Ivar, Ludvig, Julius, Olle, Joshua |
29-nov | 10:00-12:30 | Strandhallen | William M, Elsa H |
29-nov | 12:30-15:00 | Strandhallen | Isak,Ellis |
29-nov | 15:00-17:30 | Strandhallen | Loui, Willhelm J |
14-dec | 14:00-17:00 | Tyresöhallen | Robin, Edvin, Malte, Adam, Ian, Anton, Noah Kr |
08-mar | 13:30-16:30 | Tyresöhallen | Leo, Emil, Axel, Erik, Ture, Mio, Noah Kj |
Sekretariat: | Lag | Namn | |
28-sep | Svart | William M, Olle | |
18-okt | Röd | Edvin, Ivar | |
15-nov | Svart | Joshua, Ellis | |
22-nov | Röd | Vilhelm E, Axel | |
29-nov | Svart | Leo, Robin | |
07-dec | Röd | Erik, Adam | |
14-dec | Svart | Elsa, Noah Kr |
Matchtrupper och seriestart
13 sep, 11:30 0 kommentarer
Hej.
I slutet av september börjar säsongens matcher.
Vi har precis som i våras två lag i två olika serier.
Vi har försökt hålla kvar så mycket som möjligt från förra årets trupper och prioriterar en vad vi anser socialt bra matchtrupp. Dvs vi försöker hålla ihop kompisgängen så som vi uppfattat dem. Det är lite bökigt eftersom vi vill ha så jämnt antal spelare i varje trupp som möjligt, men vi hoppas vi har en lösning som ska fungera!
Trupperna:
Svart trupp:
Tränare - Andreas & Gustav
Spelare:
- Noah Kj
- Ellis
- William
- Wilhelm J
- Elsa
- Mio - Ibland
- Olle - Ibland
- Leo
- Isak
- Robin
- Loui
- Joshua
- Noah Kr
- Ian
Röd trupp:
Tränare - Henrik & Micke
Spelare:
- Ludvig
- Ivar
- Vilhelm E
- Emil
- Julius
- Edvin
- Malte
- Axel
- Ture
- Anton
- Erik
- Adam
- Elliot
Kallelser:
Kallelser till matcherna kommer 5 dagar innan, med en påminnelse 2 dagar innan för de som ännu inte svarat.
Svara gärna så fort som möjligt. Det är optimalt att vara 9 spelare (målvakt + 8 utespelare) på match, och vet vi att vi är väldigt få i ett lag brukar vi försöka låna in från andra truppen.
Tränarstöd:
I den svarta truppen kommer Gustav vara med på hemmamatcher i första hand. Ibland krockar våra matcher även med Gustavs seriespel och det gör att Andreas ibland kommer behöva vara ensam med svarta truppen. Vi skulle uppskatta om någon förälder i den svarta truppen kan hjälpa Andreas under de matcher Gustav inte är med.
Sekretariat:
Vi kommer vara ansvariga för sekretariatet i alla våra hemmamatcher. I sekretariatet är man ansvarig för matchklockan. Det betyder i princip att man startar och stoppar tiden på domarens signaler. Det brukar vara vid Mål, Utvisning, Straff och Time-out. I övrigt så rullar klockan på och det mesta sköter sig själv.
På våra hemma matcher är det roligt om vi använder mikrofonen för att hälsa alla välkomna och presentera våra och motståndarnas spelare. Det brukar ge enormt bra GO i spelarna att få höra sitt namn i högtalarna innan match. Detta är dock inget måste, men en rolig bonus!
Jag tror lagföräldrarna hade en idé om att göra ett schema för sekretariatet i samband med tiderna för cafeteria i strandhallen och Tyresöhallen. Överlämnar dock det till dem tills vidare.
Kul att vi är igång!
Säsongsstart & träningsläger
24 aug, 12:17 0 kommentarer
Hej.
Träningslägret
Vi kommer ha träningslägret 30/8 som vårt första träningspass.
Hittills har vi 18 spelare anmälda till träningslägret. Hoppas på ett par stycken till. Anmälan sker på denna länk.
Det ligger nu även i kalendern, det går självklart att tacka ja där, men vi vill gärna att ni fyller i ovanstående länk så vi får med allergier osv.
Till träningslägret behöver spelarna ha med dig:
- Träningskläder för inomhusbruk (gärna svarta TT tröjan om man har).
- Träningskläder som fungerar utomhus (kolla vädret).
- Inomhusskor
- Utomhusskor
- Innebandyklubba
- Innebandyglasögon
- Vattenflaska
- Frukt kan vara bra
Upplägget är ungefär enligt detta schema:
10.00 samling och fri innebandyaktivitet i hallen
10.20 Regelgenomgång och välkomstbingo
10.30 Innebandy träningspass
11.15 Skillz comp i lag
11.45 Lunch och "lunchrast"
12.30 Hemliga ordet (lek i skogen)
13.00 Bäst i test i lag (ute och inne)
14.00 Innebandypass med gästtränare Hugo & Isak från TT HJ
15.00 Mellis & rast
15.15 Taktik (teoretiskt)
16.00 Match mot Nacka IBK för trupp 1
16.45 Match mot Nacka UBK för trupp 2
17.30 Slut
Träningar:
Vi börjar med ordinarie träningar från tisdag 2/9.
Tisdagar 17.00-18.00 Strandhallen
Torsdagar 16.30-17.30 i Strandhallen
Vi hoppas fortfarande på en något förändrad tid för torsdagen.
Kallelser kommer i kalendern (alltså i appen/på mailen).
Matchtrupper:
Vi är anmälda i två serier och kommer ha två matchtrupper. De kommer påminna mycket om de förra året eftersom vi värdesätter det sociala, alltså att man får spela med stor del av sina kompisar.
Serien börjar troligtvis i slutet av september.
Med vänlig hälsning, Tränarna
Inför säsongen 25/26
5 aug, 11:47 6 kommentarer
Hej.
Nu är sommaren snart slut och det är äntligen dags för innebandy.
Här kommer lite information inför kommande säsong.
Träningstider:
Vi har fått träningstider i Strandhallen på tisdagar 17.00-18.00 och på torsdagar 16.30-17.30, även den i strandhallen.
Vi har frågat om vi får skjuta på träningstiden på torsdagar till 16.45, men har inte fått svar på det än.
Vi har inte fått info om vilken vecka vi får börja träna, men det liutar åt att första träningen blir Tisdag 19/8.
Seriespel:
Vi är anmälda till två serier. Tränargruppen återkommer med trupper, upplägg och matchschema under aug/sep.
Träningsläger:
Vi kommer ha ett träningsläger den 30/8 2025. Det fanns inte så många dagar att välja på så vi fick ta det som fanns. Tyvärr krockade det för två av tränarna, men vi skapar en bra dag ändå. Det kan behövas lite föräldrahjälp så om någon vill hjälpa till får ni gärna höra av er.
Tiderna är inte helt klara än, men räkna med en heldag mellan ca 10.00-17.00.
Vi kommer både leka, träna, tävla och spela matcher.
Vi kommer fixa lunch och någon sorts mellis under dagen (lagföräldrar ansvarar).
Anmälan till träningslägret gör ni genom denna Länk.
Lagföräldrar:
Vi skulle önska ytterligare en lagförälder eftersom vi tappat en av våra hjältar inför denna säsong. Så om någon kan tänka sig att hjälpa till lite runt laget så hör av er till oss så sätter vi er i kontakt med de andra.
Uppgifter kan vara t.ex. ansvara för lagförsäljningar, fördela cafeteriatider, hjälpa till med runtomkring uppgifter eller gå på färgmöten (träffar där föreningens lag skapar samarbeten mellan varandra).
Vi ses.
Med vänlig hälsning, tränarna
Föräldramatch och avslutning
10 maj, 12:10 0 kommentarer
Hej.
Nu börjar vi närma oss slutet för denna långa härliga säsong.
Vi har för första gången fått prova på riktigt seriespel. Först med ett lag under hösten och därefter med två lag under våren.
Vi har fått lära oss 4 mot 4 spel på större plan. Något som var helt nytt för oss tränare.
Vi har dessutom fått avsluta med två cuper där vi presterat riktigt riktigt bra.
Vi har fått in ett antal nya spelare under säsongen och haft många som varit och provat på innebandy hos oss.
Vi vet att många har flera idrotter igång, vilket vi både uppskattar och uppmuntrar, men har trots det velat hålla igång träningarna för de som bara har innebandyn.
Föräldramatch:
Torsdagen 15/5 kommer vi ha föräldramatch. Dvs barnen genomför ca 30-35 minuters vanlig träning. Därefter välkomnar vi alla föräldrar och syskon in på planen för att få spela mot barnen. Vi kommer göra som vi gjort de senaste åren, dvs ha flera matcher igång samtidigt. Det blir lite trångt, men det gör också det hela lite mer lekfullt och odramatiskt jämfört med om vi har en match på större plan.
Vi kommer ta med massor av klubbor så det går bra att låna. Men det kan nog vara skönt med ett par inomhusskor för de som deltar.
Säsongsavslutning:
Tisdagen därpå, dvs 20/5, kommer vi ha säsongsavslutning under vår träningstid. Här ser vi gärna så många föräldrar och syskon som möjligt. Det blir ingen vanlig träning utan mer en stund för att umgås, leka och ha det trevligt. Både barn och vuxna. Vi vet att det är svårt att hinna till 16.30, men det går såklart jättebra att droppa in lite senare också.
Syftet med dessa avslutningar är att få lite tid tillsammans utan att det är fokus på innebandy.
Lagföräldrarna kommer fixa korv m bröd samt dricka till försäljning. Andreas kommer stå redo med muurikka för att grilla. Alla pengar som kommer in under avslutningen går till lagkassan som återinvesteras i laget. T.ex. genom avgifter till cuper, träningskläder eller eventuellt uppstartsläger.
Vi kommer såklart öppna strandhallen så det går bra att både spela lite innebandy och leka där inne för de som vill, men vi kommer inte hålla någon vanlig träning.
Hinner vi så kanske vi får till några små aktiviteter/mini tävlingar under den eftermiddagen.
OBS - När ni svarar på träningskallelsen för tisdag 20/5 - skriv gärna som kommentar hur många extra ni tror kommer så vi kan planera inköpen. T.ex. "+3".
Inför nästa säsong:
20/5 är alltså sista tillfället vi träffas under våren.
Träningarna brukar börja i samband med att skolorna öppnar i Augusti. Vi brukar få våra träningstider i slutet av Juni.
Vi har önskat att vara kvar i Strandhallen så mycket som möjligt och att vi gärna behåller våra träningsdagar. Men vi hopppas att vi får börja tidigast 17.00 istället för 16.30 och 16.45 som vi har nu.
Det är dock bara önskningar.
Vi kommer skicka ut ett formulär, likt förra säsongen, där man får lämna lite intresseanmälan, önskemål samt utvärdera denna säsong.
Vi hoppas såklart att så många som möjligt vill fortsätta med innebandy även nästa säsong!
Tack för en rolig säsong.
Vi ses förhoppningsvis 13/5, 15/5 och 20/5!
Med vänlig hälsning, Tränarna
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Tis 21/10
17:00-18:00 |
Träning
Strandhallen |
Tor 23/10
16:30-17:30 |
Träning
Strandhallen |
Sön 26/10
13:00-18:30 |
Dubbelmatch + Halloweenfest i hallen!
Tyresöhallen |
Tis 28/10
17:00-18:00 |
Träning
Strandhallen |
Tor 30/10
16:30-17:30 |
Träning
Strandhallen |
Lör 1/11
08:00-18:00 |
Bergfotens Paragames/hallen upptagen
Fornuddshallen |
Lör 1/11
08:00-18:00 |
Bergfotens paragames/Hallen upptagen
Strandhallen |
Sön 2/11
08:00-18:00 |
Bergfotens paragames/Hallen upptagen
Tyresöhallen |
Tis 4/11
17:00-18:00 |
Träning
Strandhallen |
Tor 6/11
16:30-17:30 |
Träning
Strandhallen |